Synchron 2019 Program: 25/11 - 29/11
Affichage jourJour Affichage semaine ouvréeSemaine ouvrée Affichage semaineSemaine Vue mensuelleMois
Afficher aujourd’huiAujourd’hui
page précédente 25/11 - 29/11 page suivante
2019   lun., 25 nov. mar., 26 nov. mer., 27 nov. jeu., 28 nov. ven., 29 nov.
             
08:00  
08:00
Welcoming
09:45
       
         
         
         
09:00  
09:00
Friedrich Gretz : Programming Blech
10:30
09:00
Dumitru Potop Butucaru: Efficient parallelization of hard real-time systems
09:00
Robert De Simone: Communicationg Networks of Data Flow Networks with limited memory: an approximate title
09:00
Sina Mundhenk: Optimizing the Scheduling of Synchronous Programs though Monte Carlo Simulation
 
 
 
09:45
Albert, Benveniste: Mathematical foundations of physical systems modeling languages.
09:45
Timothy Bourke: Even more proofs about Lustre in Coq
09:45
Lélio Brun : An intermediate language in Vélus for handling modular reset
09:45
MichaeL Mendler : Towards Object-Oriented Modeling in SCCharts
10:00  
 
           
 
10:45
Benoît, Caillaud : An Implicit Structural Analysis Method for Multi-Mode DAE Systems
10:45
Lena Grimm : From Lustre to Graphical Dataflow Programs
10:45
Guillaume Baudart : Reactive Probabilistic Programming
10:45
Dan Ghica: Transparent Synchronous Dataflow
10:45
Hugo Wang: bi-criteria optimisation for PretC
11:00  
 
 
11:30
Eugene Yip : A Multi-Rate Extension of the ForeC Precision Timed Programming Language for Multi-Cores
11:30
Reinhard Von Hanxleden: Synthesizing Manually Verifiable Code for SCCharts
11:30
Albert Benveniste : Probabilistic PRogramming
11:30
Marc Pouzet: A Coiterative Synchronous Semantics (work in progress)
11:30
Dan Ghica: String Diagram semantics for digital circuits
 
12:00  
           
 
12:30
Lunch
12:30
Lunch
12:30
Lunch
12:30
Lunch
12:30
Lunch
 
13:00  
 
           
           
14:00  
14:00
Matheus Schuh: Time-Critical use of the MPPA / Implementation of Data-Flow Programs on MPPA / WCRT computing algorithm
 
14:00
Michael Mendler : Reconciling Synchrony \& Asynchrony
14:00
Guillaume Iooss: Lustre, OpenCL, non-determinism
 
     
     
 
14:45
Vincent Morice:Adding Diagnostic Capabilities to System-On-Chip Digital Twins
 
14:45
Tim Engel : Policy-synchronised and Clock-deterministic Shared Memory in Haskell
14:45
Ismail Lahkim Bennani : Property-based testing of Hybrid Synchronous Systems
 
15:00      
     
           
           
16:00  
16:00
Cyril Six: Porting and optimizing CompCert for a VLIW processor (Kalray Coolidge)
 
16:00
Erwan Jahier : SASA: a SimulAtor of Self-stabilizing Algorithms
16:00
Arash Shafiei : RDF : Reconfigurable Data Flow Model of Computation
 
     
     
 
16:45
Adrien Guatto : Programming with Time Warps
 
16:45
Kai Engelhardt : Driving a car with Lustre - Ambitions, Beliefs, Challenges
16:45
Luke Burke: Hype and hyperintensionality
 
17:00      
     
 
17:30   Discussion on the program schedule
       
     
17:45
Discussion on a Synchronous Conference
   
18:00          
         
           
           
19:00            
           
 
19:30
Dinner
19:30
Dinner
19:30
Dinner
19:30
Dinner
 
   
20:00    
   
           
           
icsSynchron 2019 Program.ics GMT +01:00 Bruxelles, Copenhague, Madrid, Paris